Masaż głęboki

Czym jest masaż głęboki?
Masaż głęboki jest rodzajem terapii skupiającej się na przywracaniu prawidłowego stanu głębokich warstw mięśni i tkanki łącznej.
Jest on wyjątkowo skuteczny w przypadku przewlekłych napięć w różnych strefach, znakomicie sprawdza się m.in. w przypadku sztywności karku, przy napięciach dolnego odcinka pleców czy bolesnym barku.
Masaż głęboki czerpie techniki między innymi z rozluźniania mięśniowo-powięziowego (myofascial release), masażu tkanki łącznej, terapii punktów spustowych.

Masaż głęboki stosowany jest w przypadku:
– przewlekłego bólu
– ograniczenia ruchomości
– pozostałości po urazach (np. uraz biczowy – whiplash, upadek, kontuzja)
– nawracających, bolesnych urazach
– w zespole cieśni nadgarstka, zespole górnego otworu klatki piersiowej
– wadach postawy
– fibromialgii
– napięciach i skurczach mięśniowych

Niektóre z zabiegów są podobne do zabiegów stosowanych w klasycznym masażu terapeutycznym, ale ruch w masażu głębokim jest wykonywany dużo wolniej, a nacisk jest głębszy i koncentruje się na strefach napięcia i bólu.

Jak działa masaż głęboki?
W przypadku przewlekłego napięcia czy przy uszkodzeniu mięśni na tkance pojawiają się zrosty (pasma tkanki które są bolesne, sztywne) – mogą one występować zarówno w poziomie mięśni, ścięgien jak i więzadeł. Zrosty te mogą blokować krążenie i wywoływać ból, powodować ograniczenie ruchu, mogą być równieżprzyczyną stanów zapalnych. Masaż głęboki poprzez rozluźnienie, wydłużenie i zlikwidowanie zrostów oraz nieprawidłowych wzorców ruchowych w układach tkanek znosi ból i przywraca prawidłowy zakres w najbardziej efektywny i najmniej obciążający pacjenta sposób.